belgelendirme
 
  

          Ana Sayfa > Hizmetlerimiz > Ürün Belgelendirme Danışmanlığı > Gost-K Belgesi (Kazakistan)

  GOST-K BELGESİ (KAZAKİSTAN)

GOST-K Belgesi, Kazakistan Devlet Sertifikasyon ve Metroloji Kurumu (KAZMEMST) eliyle yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilmektedir. Bu belge, ülkeye giriş yapan ürünlerin büyük bir kısmı için alınması zorunlu olan bir belge olmakla beraber, aynı zamanda iç pazardaki toptan ve perakende ticareti önemli miktarda kolaylaştıran, adeta ürüne prestij kazandıran bir özellik de taşımaktadır.

GOST-K Belgesi çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika: Bu belge tipinde Kazakistan'dan ithalatçı bir firma ile satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Belge üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaraları yer almaktadır. Bu belgelerin kullanımı yalnız tek bir ithalatçı firma için sadece bir defaya mahsustur.

1 Yıllık Seri Üretim Belgesi:

Sadece numune ve dökümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti yapılmadan 1 yıllık süre için verilen belgelerdir. Bu belgelerin 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

3 Yıllık Seri Üretim Belgesi:

Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik seri üretim için verilen belgelerdir. Bu belgeler alındıktan sonra 3 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir. 3 Yıllık GOST-K Belgesi için her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.