Kıyaslama (Benchmarking)
 

   Ana Sayfa > Hizmetlerimiz > Yönetim Danışmanlığı > Kıyaslama (Benchmarking)

Kıyaslama (Benchmarking) 

Kurum ve kuruluşlarda geleceğe yönelik yeniden yapılanma süreçlerinde bir örnek model oluşturulması ve bu model doğrultusunda gelişim yöntemlerinin belirlenerek rekabetin artırılması işlemidir.

Kıyaslamanın amacını doğru tanımlayabilmek için, ne olup ne olmadığı konusunda detaylı bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Kıyaslama tekniği, hile, ahlaksızlık, yasa dışılık ya da sanayi casusluğu anlamına gelmez. Bütün bu yanlış anlaşılmalar, bir tarafın ürün ya da yöntemi gizlice kopyalayarak ona karşı şöyle ya da böyle avantaj elde edebileceği var sayımından kaynaklanmaktadır.

Kıyaslama uygulaması iki kuruluşun işlem ve yöntemlerine ilişkin bilgileri paylaşma konusunda önceden anlaşmış olmalarını içerir. Her iki kuruluşta bilgi değişiminden bazı kazançlar bekler. Şirketler sahip olduğu bilgiyi vermemekte özgür olmakla birlikte, birbirlerini rakip olarak görmezler.

Buna göre kıyaslama uygulaması bir kuruluşun, işlemlerinin ya da iç proseslerinin endüstri içindeki ya da dışındaki ‘başarılı’ bir kuruluş ile karşılaştırılması ya da ölçülmesi sürecidir.